• ikinci ana jet üs uçuş okul komutanlığı

  1.
  izmir ili, çiğli'deki teğmenlerin pilot olmak için deneme yaptıkları okul. önceden sivil havaalanıydı. atatürk organize sanayi bölgesi kroniklerinde, diğer tabirle yanlış bilmiyorsam ilçe jandarma komutanlığının mıntıkasında bulunan, sasalı ve kaklıç'a yakın ana jet üssü. o uçaklara bakarak büyüdüm.
  3 ... la paz
 • akseki jandarma komando taburu

  1.
  (bkz: akseki mürettep jandarma komando taburu)
  1 ... la paz
 • akseki mürettep jandarma komando taburu

  4.
  347. ksd olarak antalya'ya 120, ısparta'ya 60 asker göndermiştir. öyle diyorlardı, yanlış olmasın. çok bekledim yolunuzu, sonunda geldiniz. *
  1 ... la paz
 • adam gibi bira com

  1.
  (bkz: kırmızı tuborg)
  7 ... la paz
 • 347 inci dönem askere gidecek sözlük yazarları

  1.
  ağustos 2012 dönemi asker topluluğu. 12/08/2012 - 17/01/2013 arasında hizmetleri. gelin de gidelim artık amına koyayım.
  1 ... la paz
 • 345 inci kısa dönem

  1.
  12/04/2012 - 17/09/2012 arasında kalan kısa dönem. 91/2'lerden 25-30 gün sonra çıkacaklar. 91/3, 91/4, 92/1, 92/2'ler ise onlar gittikten sonra da yardırmaya devam edecekler.

  (bkz: 345 inci dönem askere gidecek sözlük yazarları)
  2 ... la paz
 • askerlikten önceki son gece

  1.
  gündüzünde tüm eş dostla görüşülen gece. şu anda bu gecenin içindeyim, sabaha da saçımı bilmem kaç numaraya vurdurtacağım, sakallar sonra. uyu diyorlar, gayet de rahat bir adamımdır, hiç böyle olmamıştı. taze gelin gibi hissetmiyor değilim kendimi. ama çok da boşlamamak gerek belki. ne bileyim, saçma sapan şeyler geçiyor şu an aklımdan. mirkelam çalıyor bir yandan, diyor ki "vallahi geldim oyuna".

  hani olur ya, kafanda bir ton şey doludur, anlamsız bakışlar, boşluğa gidişler, terminaller, sonrasında otobüste ya da uçakta yanınızın kimin olacağı, otogarda aynı birliğe gidecek birilerini bulur muyum düşüncesi. herkes aynı gözle bakıyor, neredeyim lan ben diye. yok ama, ben moda dün girdim ilk defa. eksik gidiyorum belki, ondan. eski sevgilim geldi aklıma, gözüm doldu biraz, sonra yok ettim onu zihnimde, def ettim her şeyden. öyle.

  facebook'ta, sözlükte, forumlarda anlamsızca bilgi arayışlar, sadece yaşamanın bir safha öncesi bu gece. sim kartı olmadan, iletişimsiz bir hayat. fransa'ya giderken de aynısı olmuştu. ama bu sefer fransa değil, başka bir gezegene gitmek gibi bir his bu. bir potada eritilmeyi bekleyen insanlardan olmak, emir almak, sürekli, mantığa uymayan işleri nizama göre sıralamak, oyunun içinde olmak, kendini buna hazırlamak, bol sabır biriktirmek, direnmek vs vs.

  sessizlik olur önce. otogarlar, konuşmalar yabancılaşır, o an sadece birliğiniz ve geride bıraktıklarınız gelir aklınıza. hayat insanı kimi zaman sürrealist yapabiliyormuş. işin aslına bakarsan sevgili okuyucu, bu bir de te fabula narratur ya da değildir. ama olayın ben bu kısmıyla ilgilenmiyorum, bir nebze olsun bu hissiyatı taşıyan şu an binlerce insan var ve her biri komuta zinciri altında, dış dünyadan uzakta, bir bölgede bir şey için nizama uyacaklar. nizama uymamızı istiyorlar, çünkü onlara göre bu, mantığın verebileceği en mükemmel bir zafer.

  absürd içinde absürd. her celp döneminde binlerce insan bir gece yaşıyor, bir engeli aşmak istiyor, kendi düzenini yerleştirmek istiyor ve bunun için katlanılabilir ya da katlanılamaz bir süreci öyle-böyle bitirme işinde, herkes bunun kafasında. böylesi bir gece ve sonrasında gelecek olan nizam, geçici bir formatı beraberinde getiriyor ve ben bu formata girmek üzereyim. her gün aynı işi, ardı arkası bitmeksizin yapmak, her gün. okumuş cahiller, okumamış adam gibi adamlar, tersden düze, düzden terse. bakışlar, bakışlar.

  *******************

  "ilk seferinde hava güneşliydi. Güneş ışığı gözümüzü alıyordu. Meramımız belliydi. Boş yere gölgelik bir yer aradık..."

  ne iğrenç bir gecedir bu ya.
  15 -5 ... la paz
 • antalya il jandarma komutanlığı

  1.
  345'inci dönem yedek subay sınav sonuçları neticesinde usta birliği olarak düştüğüm bir yer. antalya ilindeki, sitesinde pek hoş fotoğraflara sahip komutanlık. umarım içerisi de hoştur. bol faktörlü güneş kremi elzem. *
  http://jandarma.antalya.gov.tr/

  http://jandarma.antalya.g...ges/galeri/fotogaleri.htm
  2 -4 ... la paz
 • sharon janny

  1.
  (bkz: sharon den adel)
  ... la paz
 • jacqueline taieb

  1.
  (1948, tunus) la plus belle chanson, le coeur au bout des doigts, 7 heures du matin gibi şarkıları olan tunus asıllı fransız şarkıcı. 1960'larda oldukça popülerdi. en son 2005 yılında bir albüm çıkardı.

  https://video.uludagsozluk.com/v/jacqueline-taieb-35188/

  1 ... la paz
 • conditionnel

  1.
  (bkz: conditionnel present)
  (bkz: conditionnel passe)
  ... la paz
 • fransızca fiil zamanları

  1.
  (bkz: fransızca zamanlar)
  ... la paz
 • seri artı oy verdikten sonra seri eksileyen ibne

  1.
  yazarı pusuya çekip saldırı anını bekleyen zat. yapma bunu yapma.
  1 -2 ... la paz
 • ali la pointe

  1.
  fransızlar tarafından saklandığı yerde bombayla öldürülmüştür. ya da ali ammar. gillo pontecorvo'nun başyapıtı la battaglia di algeri'de canlandırılmıştır. cezayir bağımsızlık lideri kişilerinden.
  1 ... la paz
 • uludağ plus plus

  1.
  yıllar sonra doğan güneş. böyle bir şey yok ama olabilir de..
  -2 ... la paz
 • imamhatipbook com

  1.
  (bkz: imamhatipbook)
  ... la paz
 • zall ın sözlük yazarlarına küfretmesi

  1.
  1 nisan 2012 tarihinde ortaya çıkan ve rahatsızlık veren hâl. sansür, özgürlük ?? dostum, yanılıyorsun, bu başlığın adını değiştirip, başlık silindiği için entry'niz siliniyor diyorsan ve çöpe gönderiyorsan, orada duracaksın.

  bu ayıbı örtemeyeceksiniz :

  zall ın sözlük yazarlarına küfretmesi

  edit : bundan önce açılmış olan başlığın yanlışlıkla silindiği ve böyle bir küfrün olmadığı zall'ın zatıma atmış olduğu mesajda dile getirilmiştir. burada kimse zan altında bırakılmamakta, kişi ya da kişilik haklarına yönelik bir saldırı (iftira) niyeti taşımamaktadır. bir durumdan bahsedilmiştir. hepsi budur.
  26 -3 ... la paz
 • uludağ sözlük bahar temizliği

  1.
  an itibariyle başlamış bulunan temizlik.
  3 ... la paz
 • ayça nın hiç büyümemesi

  1.
  (bkz: elin gavuru neler yapmis)
  ... la paz
 • ali imran suresi 19 uncu ayet

  1.
  (bkz: inned dine indallahel islam) şu şekildedir :

  şüphesiz allah katında din islâm’dır. kitap verilmiş olanlar, kendilerine ilim geldikten sonra sırf, aralarındaki ihtiras ve aşırılık yüzünden ayrılığa düştüler. kim allah’ın âyetlerini inkâr ederse, bilsin ki allah hesabı çok çabuk görendir.
  3 ... la paz
 • yeni şeyler getiriyorum