• hz muhammed in cenazesine ebubekir in katılmaması

  9.
  http://www.sorularlaislam...bulunmadigi-dogru-mu.html
  1 ... la paz
 • 345 inci dönem askere gidecek sözlük yazarları

  4.
  2 nisan 2012 itibariyle resmiyete dökülmüştür gitmeleri. ben bugün bunu öğrendim. izinli asker. kumanya. bugüne dair ne varsa hepsini dönüşte bostanlı-üçkuyular arabalı vapuru'nda bıraktım, aldı bütün hissiyatımı. teslim olmalarına sadece 9-10 gün kaldı..

  (bkz: tebellüğ)
  1 ... la paz
 • bediüzzaman hazretleri

  1.
  (bkz: said nursi)
  1 ... la paz
 • rebellord

  4.
  karması : (bkz: misyonunun farkında) güldürdün be.
  ... la paz
 • zall

  2254.
  geceki küfür olayıyla ilgili (1 nisan 2012) :

  zall ile görüşüldü. bu konuda kimsenin şahsına yönelik ya da hakkında bir saldırı, hakaret, iftira, nefret söylemi vb. türlü düşünceler geçirilmemiştir. durum, bir küfrün altında, yanında yöresinde yazan zall isminden dolayı ortaya çıkmıştır. zall, küfretmediğini dile getirmiştir. şahsına yönelik bu tür bir iftira durumu söz konusu dahi olamaz. ilgili başlığın da yanlışlıkla silindiğini kendisi bizzat belirtmiştir. kamuoyuna duyurulur.
  1 -2 ... la paz
 • zall ın sözlük yazarlarına küfretmesi

  1.
  1 nisan 2012 tarihinde ortaya çıkan ve rahatsızlık veren hâl. sansür, özgürlük ?? dostum, yanılıyorsun, bu başlığın adını değiştirip, başlık silindiği için entry'niz siliniyor diyorsan ve çöpe gönderiyorsan, orada duracaksın.

  bu ayıbı örtemeyeceksiniz :

  zall ın sözlük yazarlarına küfretmesi

  edit : bundan önce açılmış olan başlığın yanlışlıkla silindiği ve böyle bir küfrün olmadığı zall'ın zatıma atmış olduğu mesajda dile getirilmiştir. burada kimse zan altında bırakılmamakta, kişi ya da kişilik haklarına yönelik bir saldırı (iftira) niyeti taşımamaktadır. bir durumdan bahsedilmiştir. hepsi budur.
  26 -3 ... la paz
 • uludağ sözlük bahar temizliği

  1.
  an itibariyle başlamış bulunan temizlik.
  3 ... la paz
 • obiwankenobi

  39.
  uçmuş bu.
  ... la paz
 • ayça nın hiç büyümemesi

  1.
  (bkz: elin gavuru neler yapmis)
  ... la paz
 • moonlight sonata

  1626.
  -ahah, oğlum bozdunuz sözlüğü.
  3 ... la paz
 • 1 nisan 2012 uludağ sözlük şakası

  9.
  (bkz: böyle bir şey yok ama olabilir de)

  1 nisan 2012 uludağ sözlük şakası

  1 nisan 2012 uludağ sözlük şakası
  -2 ... la paz
 • objectvedam

  1.
  cezayir'i fethetmiş, görmüş geçirmiş kişilik. adamın işi orada tabi, hava atıyor bir de cezayir'deyim diye. (bkz: cezayir/@objectvedam) hahayt, kendisine (bkz: cezayir/@la paz) (bkz: fransa/@la paz) naziresini gönderiyorum tabi. hoş, bunu biliyor ama olsun, laf yerini bulsun. zaten aramızda bunun bahsi bile olmaz. benim hâlâ aklıma bunca meşgale arasında birlikte yemek yediğimiz o akşam geliyor, 2 yıl önce. o da bir üstteki entry'de mevcut.

  sonradan olaylar olaylar oldu. o zamandan bu yana bağ hiç kopmadı. gerçek hayatta da başarılı bir kardeşimizdir, artık evleneceği günü beklemedeyiz. yemek + gül olayında başı yanmıştı. ama ben diyorum da bu adam anlamıyor, az ağır ol diye, iş güç diyor hep.

  sanırım yaşlanıyoruz objectvedam, allah izin verirse kuracağın düzen, kuracağım düzen yakındır ya da uzaktır. insan, evlenmeli, çoluk çocuğa karışmalı. şayet izmir'e olur da uğrarsan bana bulaşma zira yakında bu kardeşin kısmetse askerde olacak. öyle olması gerekiyor zira. ayrıca 7 euro olması lazım tel kartları, faslı abdullah bana öyle satıyordu abi. * bul da iletişelim en kısa zamanda. şaka bir yana özledim seni bico. afrika'da mısın, avrupa'da mısın neredesin bilmiyorum şu an tamamiyle ama allah'a emanetsin güzel kardeşim.

  17 mart 2012
  1 ... la paz
 • sinemam1986

  106.
  epey zamandır görüşmek nasip olmamıştı, memleketler ayrı olduğundan dolayı. sinemam1986, beşinci nesil taptazecik bir yazar, aöf kişisi.

  bugünkü buluşmamızdan biraz bahsedeceğim. böylelikle tarihe de düşsün isterim. izban + vapur ile buluşma yerine (konak meydanı) vardım. iki adet telefon olunca hâliyle adam da şaşırdı ilk başta. kendisinden moonlight sonata bundan tam 2 yıl önceki görüşmemizde (bkz: #6956413) bahsetmişti. böyle bir arkadaş daha var diye. keşke o zaman tanıma fırsatı olsaydı ama hayat her zaman insana eşit fırsatlar tanıyamıyor, ya sen başka yerde oluyorsun ya da başka bir yerde oluyorsun. sinemam ile ilgili benim düşüncelerim buradaki yazarlığıyla paraleldi. o şablona uyabiliyordu.

  bilmiyorum, kendisiyle otururken başka yerlere gittim diyebilirim. (lütfen beni yanlış anlamasın) omuzlarında değil gözlerinde taşıyordu hayatın tokadını. bunu hissettim. ajitasyon değil bu. belki bir modele girememektir. ama şimdi burada çeşitli kalıplar sunmayacağım, diyeceklerim hayatın kendi standart ögeleri için geçerli. kederli bir adam bu, ben öyle hissettim. o fark etmedi, göz teması kurmayı seven birisiyimdir ben. ama bu adam kaçırdı gözlerini, bir insan gözlerini niye kaçırır diye de sormayacağım elbet. tüm bunlar, içsel bir durumdur. sinemam için hayat türlü oyunlar oynamıştır, ama çökmüş bir adam vardı karşımda bugün.

  sonradan bir arkadaşı geldi. onu da tanıdık. geldiği arkadaşıyla daha çok konuştuk demem mümkündür, hatta telefon istedi, bu bazen böyle olur. bazen ketum kalır insan. sinemam'ın bir şeyleri olduğu kesin, bu şahsi bir şeydir belki, buna asla karışmam. bütün bunlar benim düşüncelerim ve düşünceler çürütülebilir. çökmüş bir adam derken, sanki hayatın bütün yükünü sırtında taşır gibi bir hâli mevcut idi ama bundan kolayca sıyrılabiliyordu. her şeyimi evde unuttum diyordu, bunlar benim için bir parametre olmadı bugüne kadar. insanı insan gibi değerlendiririm.

  sinemam bilmez ama ben otobüse binerken hüzünlü ayrıldım. kim bilir ne derdi vardır bu adamın diye düşündüm. belki de ben böyleyim, niye böyleyim diye de sormuyorum kendime ama bunlar insani değerlerden uzaklaşmak için asla değil, aksine insan insanla mümkündür düşüncesi doğrultusunda hareket etmeye çalışıyorum mümkün mertebe. bu doğrudur ya da yanlıştır, kişiden kişiye değişir. herkesin eşit doğrusu olacak diye bir kaide yok. yine de içtiğimiz çaylar eşliğinde hasbihal etmeye çalıştık. güzel noktalar yakaladık. mücadele aslında devam ediyor. değişmeyen ise şekli. bir tarafın mukaddes zaferi varken, bir tarafın siyah mağlubiyeti. galibiyet, mağlubiyet, galibiyet, mağlubiyet. ve, asıl önemli olansa bunun sinsice, bazen acımasızca gerçekleşiyor olması. saldırı için anı bekliyorlar, o an üzerlerimize hücum etmek için vakit kolluyor hayatın kendisi. mükemmel büyüklükten ya da asillikten bahsetmiyorum. ulaşacağımız hülyalardan biraz bu. ama her şey gözüktüğü gibi değil. paylaştığımız gökyüzü onların, zaman, tabiat, sessizlik, çığlık.. ve de kavi olansa ellerini nereye atıyorlarsa değersizleşiyor olması.

  şu şarkı bu adamın hayat hikâyesini anlatıyordur belki :

  http://www.youtube.com/watch?v=PivyJUU3k3w+
  1 -1 ... la paz
 • ali imran suresi 19 uncu ayet

  1.
  (bkz: inned dine indallahel islam) şu şekildedir :

  şüphesiz allah katında din islâm’dır. kitap verilmiş olanlar, kendilerine ilim geldikten sonra sırf, aralarındaki ihtiras ve aşırılık yüzünden ayrılığa düştüler. kim allah’ın âyetlerini inkâr ederse, bilsin ki allah hesabı çok çabuk görendir.
  3 ... la paz
 • allah katında geçerli olan din

  3.
  (bkz: ali imran suresi 19 uncu ayet)
  ... la paz
 • na sar et mene o lura ca lis se nind eol urr

  4.
  şimdi biraz abes olacak ama şöyle bir irdeleyelim :

  na sar et méne o'lura ca lis se nind éol urr

  na sar (fransızcada s'ler z diye, z'ler s diye okunur) > na zar

  et (fransızcada ve, e diye okunur) e

  mene (mener fiilinin çıkmak, tous les chemins menent a rome)

  o'lura

  ca (bkz: ça)

  lis : (li diye okunur - lire (okumak fiilinin çekimli hâli)

  se (dönüşümlü fiilerde vardır bu. s'aller gibi)

  éol urr...

  bu kadardı. gayet de güzel transliterasyon çalışması. teşekkürler.
  ... la paz
 • rusça huy

  2.
  (bkz: fransızca mal)
  2 ... la paz
 • şakirtlerin inanılmaz seksi olduğu gerçeği

  7.
  (bkz: na sar et mene o lura ca lis se nind eol urr)
  1 -1 ... la paz
 • 30 aralıg buyyug gala gecası bizimle diilsın

  1.
  (bkz: oduz aralıg buyyug gala gecası bizimle diilsın)
  ... la paz
 • 17 mart 2012 galatasaray ın zaferi

  1.
  sayılı saatlerin kaldığı zaferdir.

  http://www.youtube.com/watch?v=PivyJUU3k3w+
  4 -3 ... la paz
 • yeni şeyler getiriyorum